ПОПЕРЕДЖЕННЯ ПЕРЕДЧАСНОГО СПРАЦЬОВУВАННЯ ПІРОТЕХНІЧНИХ ВИРОБІВ НА ОСНОВІ СУМІШЕЙ З ПОРОШКІВ МАГНІЮ, АЛЮМІНІЮ ТА ОКСИДІВ МЕТАЛІВ В УМОВАХ ЗОВНІШНІХ ТЕРМІЧНИХ ДІЙ
DOI:
https://doi.org/10.33269/nvcz.2022.2(14).35-43Ключові слова:
пожежна безпека, піротехнічні вироби, піротехнічні суміші, зовнішні термічні діїАнотація
Уточнено математичні моделі зовнішнього нагріву зарядів піротехнічних виробів на основі сумішей з порошків магнію, алюмінію та оксидів металів шляхом врахування температурних залежностей їх теплофізичних властивостей, що дозволило більш точно визначати критичні значення теплових потоків та тривалостей їх впливу. Отримано нові експериментальні дані та розроблено експериментальні статистичні моделі для визначення критичних діапазонів швидкостей горіння сумішей при підвищених температурах нагрівання (до 800 К) і зовнішньому тиску (до 107 Па) для різних значень технологічних параметрів (коефіцієнт надлишку окислювача). α; середній розмір частинок. порошки металевого палива dм і окисника dN). Визначено, що перевищення критичних діапазонів технологічних параметрів призводить до нестійкого вибухонебезпечного розвитку їх горіння та пожежонебезпечного руйнування піротехнічних виробів на основі сумішей магнію, алюмінію та оксидів металів після передчасного займання сумішей в умовах зовнішніх термічних дій. На основі розроблених математичних та експериментально-статистичних моделей можна розробити науково-обґрунтований метод визначення критичних діапазонів зміни параметрів зовнішніх теплових дій на заряди піротехнічних виробів та швидкостей розвитку їх горіння в них. умови. На основі цього методу можна розробити засоби контролю та технологічні рекомендації, що підвищують пожежну безпеку виготовлених піротехнічних виробів на основі сумішей оксидів магнію, алюмінію та металів.
Результати розрахунків, нові експериментальні дані та розроблені експериментальні статистичні моделі для визначення критичних діапазонів швидкості горіння сумішей при підвищених температурах і зовнішньому тиску для різних значень технологічних параметрів даних будуть використані для створення відповідної бази даних піротехнічних виробів.